ePrivacy and GPDR Cookie Consent by Cookie ConsentVisning av auktionsföremål
A--0A-NS - EX - U2-0

Visning av auktionsföremål

Visning av auktionsföremål

Innan en auktion startar så finns det möjlighet att titta på auktionsföremålen. Normal kan man titta på de utauktionerade föremålen en till två timmar innan auktionen startar.

Det är väldigt bra, och ibland nödvändigt, att gå på auktionsvisningen eftersom det är enda tillfället man får möjlighet att känna och granska de auktionsföremål som man tänkt lägga bud på. Det går att se slitage, eventuella skador, guld- eller silverstämplar som då ger dig möjlighet att veta vilken smed som tillverkat föremålet eller dess ålder.

Vid riktigt kvalitétsauktioner finns det ofta en fysisk och elektronisk auktionskatalog med bilder, beskrivningar och fakta om auktionsföremålen.

H-NS - EX - U2-1

Begagnade föremål

Begagnade föremål

Begagnade auktionsföremål säljs i befintligt skick! Därför är det nästan omöjligt att reklamera en auktionsvara ifall du upptäcker sprickor, nagg eller slitage efter att du vunnit budgivningen. Du har dock möjlighet att i efterhand klaga hos auktionskammaren ifall auktionsföremålet beskrivits på ett felaktigt sätt eller inte fungerar som kan förväntas.

H-NS - EX - U2-2

Bestäm ditt maxbud tidigt

Bestäm ditt maxbud tidigt

Redan vid visningstillfället kan det vara bra att bestämma vilka auktionsföremål som du ska bjuda på men även hur mycket du maximalt kan tänka dig att betala för föremålet. Bara för att någon annan är villig att betala mer än ditt maxbud som du bestämt dig för innebär inte att du ska ändra ditt bud.

Detta gör att du minskar risken att dras med i en skenande budgivning och betala ett högre pris än än du tänkt dig som ditt maximala pris. Var medveten om att det inte alltid är billigt att köpa varor på en auktion och läs på om vilka tillkommanda avgifter som förekommer som t.ex. slaguppgifter.

Allt viktigt om auktioner

Här kan ni finna mycket intressant information och relevant fakta om auktioner och försäljningar till högstbjudande men också en del kul och lustigt gällande olika typer av auktioner.

I-NS - EX - U2-3

Meny - Auktioner
Till förstasidan på www.auktioner.topHögst upp på sidan om auktionerLängst ned på sidan om auktioner
AuktionstyperAvgifterEngelskNyheter