ePrivacy and GPDR Cookie Consent by Cookie ConsentHolländsk Auktion är en omvänd auktion med högt startpris
A--0A-NS - EX - U2-0

Holländsk Auktion

Holländsk Auktion startar på ett högt utropspris som sedan sänks kontinuerligt till dess att någon budgivare är villig att betala det aktuella priset. Detta gör att det endast finns ett bud per auktionsobjekt. Den holländska auktionsvarianten kallas även för den sjunkande klocken eftersom på mitten av 1900-talet användes ibland klockor som visade de aktuella sjunkande priset.

De holländska auktionerna definieras som sluten auktion och har stora likheter med en sluten 1:a-prisauktion.

Den tidigaste beskrivningen av en holländsk auktionsmodell finns beskrivet av Herodotus omkring 450 f.Kr. när han var i Babylonien.

H-NS - EX - U2-1

Auktionsförfarande vid Holländska Auktioner

Nedan ser du hur det kan gå vid en holländsk auktion med utgångspriset 1000 kr och där priset sänks varje sekund.

  • 12:00:00 : Auktionen startar med utgångspriset 1000 kr.
  • 12:00:01 : Aktuellt pris sänks automatiskt till 950 kr.
  • 12:00:02 : Aktuellt pris sänks automatiskt till 900 kr.
  • 12:00:03 : Aktuellt pris sänks automatiskt till 850 kr.
  • 12:00:04 : Aktuellt pris sänks automatiskt till 800 kr.
  • 12:00:05 : Aktuellt pris sänks automatiskt till 750 kr.
  • 12:00:06 : Aktuellt pris sänks automatiskt till 700 kr.
  • 12:00:07 : Aktuellt pris sänks automatiskt till 650 kr.
  • 12:00:08 : Aktuellt pris sänks automatiskt till 600 kr.
  • 12:00:09 : Aktuellt pris sänks automatiskt till 550 kr.
  • Varan säljs till budgivare A för 550 kr.

Användning av Holländsk Auktion

Det holländska auktionsförfarandet används med fördel vid utauktionering av färskvaror som till exempel:

  • Blommor
  • Nötter
  • Frukt
  • Grönsaker
  • Tobak
  • Försäljning av statsobligationer
  • Kakaobönor
  • Börsintroduktioner
  • Aktieåterköpsprogram
  • eBay testade använda holländska auktioner i begränsad omfattning mellan 2007-2009.
H-NS - EX - U2-2

Bra att veta om holländska auktioner

Det finns några saker som är viktiga att veta om holländska auktioner.

  • En holländsk auktion innebär att priset börjar högt och sedan uppdateras det snabbt till allt lägre pris till dess att någon budgivare säjer att denna köper varan till det nya uppdaterade priset.
  • Det sker endast ett enda bud på en holländsk auktion.
  • Vid en holländsk auktion säljs varorna mycket snabbt.
  • Den holländska auktionsmodellen passar väldigt bra när färskvaror ska säljas.
  • På 1600-talet användes holländska auktioner i just Holland för att sälja allt från konst och målningar till hus och fastigheter.
  • I England dök den holländska auktionsmodellen upp på 1600-talet och benämndes mineing eftersom köparen ropade Mine när budet hade sjunkit till en acceptabel nivå.
  • Den holländska auktionstypen är väldigt effektiv när många liknande varor ska säljas under kort tid och man vet ungefär vad slutpriset kommer att bli.
  • En snabb klocka vid en holländsk auktion ger normalt lägre pris än vid en 1:a prisauktion. Med en långsammare klocka vid holländska auktioner ger däremot ofta ett högre pris än vid 1:a prisauktioner.

Holländsk auktion jämfört med andra auktioner

Det är skillnad på en holländsk auktion jämfört med andra till synes liknande auktionsförfaranden.

  • Holländsk auktion vs 1:a prisauktion - 1:a prisauktion används oftast vid dyrare och mer udda objekt och den holländska auktionen är mer vanlig vid när många liknande auktioner ska hållas.
  • Holländsk auktion vs Engelsk auktion - Den holländska auktionen är ofta mycket snabbare än den engelska auktionen.
  • Holländsk auktion vs Skottsk auktion - Både auktionsmodellerna räknar tid men vid den holländska förändras priset ofta mycket snabbare än vid den skotska och dessutom räknar den holländska auktionen ned priset hela tiden.

Allt viktigt om auktioner

Här kan ni finna mycket intressant information och relevant fakta om auktioner och försäljningar till högstbjudande men också en del kul och lustigt gällande olika typer av auktioner.

I-NS - EX - U2-3

Meny - Auktioner
Till förstasidan på www.auktioner.topHögst upp på sidan om auktionerLängst ned på sidan om auktioner
AuktionstyperAvgifterEngelskNyheter